Rabarbertærte med marengs kan laves året rundt, da den er lavet med en skøn rabarberkompot. Kompotten kan nemt laves med rabarber fra frost.
Jeg elsker, hvordan tærten balancerer det søde og det syrlige. Den silkebløde kompot giver fylde og friskhed, mens marengsen på toppen gør det hele ekstra lækkert og let. Og ja – det er en af de opskrifter, der ser ud af meget, men faktisk er overraskende nem at lave.
Der er bare noget særligt over rabarber. De første stængler i haven, i supermarkedet og vejboder markerer for alvor, at foråret og sommeren er i gang. Og hjemme hos os? Der betyder det, at det er tid til rabarbertærte – og ikke hvilken som helst. Her får du nemlig min favorit med rabarberkompot og et blødt, gyldent marengslåg.
Det er ikke en opskrift jeg tidligere har delt, men nu skulle det være, for den er så nem at lave og smager fantastisk.
Tærten kombinerer en syrlig og silkeblød rabarberkompot med sødt, luftigt marengslåg. Den er lige så god som dessert til gæster, som den er til eftermiddagskaffen i haven – og selvom den ser ud af meget, er den faktisk nem at gå til.
Opskriften på min rabarberkage med marengs finder du nederst på siden her i en fin printvenlig version, som du nemt kan tage med i køkkenet.


Hjemmelavet rabarberkompot som fyld
Fyldet i tærten er en simpel rabarberkompot, som jeg altid laver lidt ekstra af. Den smager nemlig også skønt på morgenyoghurten eller oven på en skive nybagt brød. Rabarberkompotten tilfører tærten en intens, frugtig smag og giver den helt rigtige konsistens i bunden.
Hvis du har overskydende rabarber, er det her altså den perfekte måde at få dem brugt på – og gerne de lidt grove stængler, som alligevel skal koges møre.
Jeg blender gerne min kompot, men det er en smagssag om du bare vil mose den, så der stadig er lidt stykker af rabarber i.
Opskriften på min rabarberkompot er helt enkel og du finder den lige her: Klassisk rabarberkompot
Marengslåg – den lækre finish
Marengslåget gør tærten ekstra flot – og endnu mere lækker. Jeg pisker det luftigt og fordeler det på toppen af tærten til sidst.

Bager du din marengs i ovnen skal den kun lige have farve i ovnen, så den stadig er blød og skum-agtig indeni. Jeg elsker det kontrastfulde bid, det giver – og så ser det bare smukt ud.
Jeg brænder min marengs med en gasbrænder, så føler jeg selv, at jeg bedre kan styre finish, men det er vist en smagssag.
Det er sådan en tærte, der imponerer – uden at kræve alt for meget tid i køkkenet.
Bager du dit marengslåg i ovnen eller bruger du en gasbrænder?
Bianca
– skriv gerne i en kommentar herunder. Jeg er nysgerrig på, hvad andre gør.
FAQ – Ofte stillede spørgsmål om rabarbertærte med marengs
Ja, frosne rabarber virker fint. Tø dem op og si væsken fra, så tærten ikke bliver for våd.
Sørg for at marengsen ikke bages for længe – den skal kun lige have farve. Brug evt. gasbrænder til at give den sidste finish.
Du kan lave både tærtebund og kompot dagen før. Marengsen er bedst frisklavet, så den piskes og bages på dagen.
Jeg bruger et tærtefad med løs bund. Enten et aflangt eller et grund med en diameter på 20 cm. Du kan også bruge en springform i stedet. Det er dog en fordel at bruge en form med løs bund, så du nemt kan få tærten fri uden at bunden knækker.
Opbevar tærten i køleskabet. Marengsen mister lidt struktur, men smagen er stadig god dagen efter.

Er du klar til at bage? – Husk at gemme og dele
- Gem opskriften på Pinterest, så du altid kan finde den igen.
- Del din rabarbertærte med marengs på Instagram og tag @homebybianca – så deler jeg i min story!
- Få flere opskrifter direkte i dit feed – følg med på Instagram og Facebook.
Rabarberopskrifter – rabarberserie
Jeg elsker rabarber og har ad flere omgange delt en lille serie på Instagram: @Homebybianca – i år er den på hele 14 små videoer, som du finder på min Instagram profil: @Homebybianca.
Alle opskrifterne finder du her på siden: #Rabarber
Opskriften her er nummer 14 og dermed den sidste i år. Jeg har dog allerede masser af gode idéer, så måske der kommer en opskrift eller to mere her på siden. Ellers er jeg klar til næste år.
I år består min rabarberserie af følgende opskrifter (tryk på teksten og kom til opskriften):
- Rabarbertærte med marcipan frangipane
- Rabarbercrumble med marcipan
- Rabarbersaft uden saftkoger
- Rabarber muffins med marcipan med rester fra rabarbersaften
- Blondie med rabarber
- Pandekage lagkage med rabarber
- Rabarberbrud med marcipan
- Rabarbersnitter
- Rabarberhorn med marcipan
- Rabarberkage
- Klassisk rabarberkompot
- Rabarber muffins med marcipan
- Sommerkage med koldskål, rabarber og marcipan
- …. og en sommeroverraskelse – som er denne skønne rabarbertærte med marengs – find opskriften nederst på siden her i en fin printvenlig version, som du nemt kan tage med i køkkenet.

Rabarbertærte med marengs – opskrift
Der er ingen undskyldning for ikke at lave lækkerier med rabarber, hvis du har fulgt med indtil nu. Der er masser af inspiration lige her på siden.
Opskriften på min rabarbertærte med marengs finder du herunder i en fin printvenlig version, som du nemt kan tage med i køkkenet.
Jeg har samlet alle mine rabarberopskrifter lige her: #Rabarber
Vil du gerne se flere tærteopskrifter, har jeg samlet dem allesammen her #Desserttærte
Her finder du også tips til blindbagning, pynt og svar på generelle spørgsmål.
Rigtig god fornøjelse med dine rabarberbrud!

Her finder du mig
- Instagram: Du er altid velkommen til at kigge forbi min instagram @homebybianca, hvor jeg deler billeder af mine opskrifter, lidt af mine kreative input og livet som mor.
- Facebook: Bloggen kan også findes på facebook, hvor jeg løbende ligger links til de nye indlæg op. Bloggens facebookside findes her Home by Bianca
- Pinterest: På Pinterest pinner jeg opskrifter, kreative input og skøn inspiration under navnet Home by Bianca.
Er der noget du mangler eller gerne vil vide mere om, så er du altid velkommen til at spørge.

Ingrediensliste A-Å
Har du rester i køleskab og fryser eller vil du gerne blive klogere på foodprep, så finder du min ingrediensliste A-Å lige her:

Lækker enkel og nem.
- 100 g smør
- 80 g flormelis
- 230 g hvedemel
- 1 tsk vaniljesukker
- 1 æg
- 50 g mørk chokolade
- 300 g rabarber (friske eller fra frost)
- 40 g rørsukker
- 1 tsk vaniljesukker
- 2 æggehvider (60 g)
- 100 g sukker
- Krymmel, spiselige blomster eller hakket chokolade
-
Kom den kolde smør i en skål sammen med flormelis, hvedemel og vaniljesukker.
-
Smuldr det hele sammen, men uden at varme smørret for meget op.
-
Tilføj ægget og saml hurtigt dejen.
-
Form dejen til en flad cirkel og kom den på køl i ca. 15 minutter
-
Rul dejen ud og kom den i tærteformen og skær kanterne af.
-
Blindbag tærtebunden i 15 minutter ved 180 grader varmluft.
-
Tag bagepapiret med bønner eller ris til blindbagningen af.
-
Kom hakket mørk chokolade direkte på tærtebunden og brug en dejskraber til at fordelen chokoladen mens den smelter på den varme bund.
-
Lad bunden køle af til chokoladen er størknet.
-
Rens rabarberne og skær dem i mindre stykker.
Bruger du rabarber fra frost, skal de tøes op og væden sies fra.
-
Kom rabarber, rørsukker og vaniljesukker i en gryde.
-
Efter 10 – 15 min skulle sukkeret gerne være smeltet og rabarber helt møre, så de kan moses med en ske.
-
Vil du gerne have en fin kompot uden stykker, kan du blende den med en stavblender.
-
Lad kompotten køle af.
-
Kom rabarberkompot på den kolde bund.
-
Lav din marengs.
-
Kom æggehviderne i en skål og pisk med en elpisker til de begynder at skumme.
-
Tilføj sukkeret lidt ad gangen mens ud pisker.
-
Pisk til din marengs er blevet blank og glat og danner små toppe.
-
Fordel din marengs på toppen af kompotten.
-
Brænd marengsen.
Jeg bruger en gasbrænder, men du kan også bage din færdige tærte i ovnen, det er dog lidt sværere at styre.
Bruger du ovnen, skal din tærte kort tid ind på grill funktion. Hold godt øje.
-
Pynt din tærte med krymmel, spiselige blomster eller hakket chokolade.



No Comments